DİŞ BEYAZLATMA

Profesyonel Klinik Hizmetleri

DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma; diş lekeleri ve diş taşlarının tamamen ortadan kaldırmak amacı ile yapılan detartraj ve polisaj gibi uzman temizleme işlemi ile dişin rengini ideal hale getirmek işlemine denir. Bu işlem ile diş istenilen ideal bir beyazlığa kavuşur. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma işleminin diş hekimi tarafından yapılması tedavinin son derece etkin ve güvenli olacağı yönündedir. Bunun sonucunda diş ve diş etleri hiçbir zarar görmez. Diş beyazlatma öte yandan dişlerdeki mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik oluşumların beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir. Bu işlemde özel hazırlanmış  jel maddenin dişe sürülmesi ile öte yandan bir ışık kaynağının veya lazer ışınlarının verdiği reaksiyonla oluşur. Beyazlatma işleminin mekanizması redüksiyon-oksidasyon tepkimeleri şeklinde oluşur. Bu maddelerden oksijen oluşur ve dişler de sararmaya neden olan maddeler renksiz substanslar ile yer değiştirir ve böylelikle diş beyazlaşır.

  • KİMYASAL DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)
  • FOTOTERMAL DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)
  • FOTOKİMYASAL DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

KİMYASAL DİŞ BEYAZLATMA

Bu yöntemde beyazlaştırma aşamasında kullanılacak jel önceden özel olarak hazırlanmış diş kalıpları ile hasta dişine uygulanır. Fakat bu yöntem kimyasal bazlı olduğundan dolayı diş minesine biraz da olsa olumsuz yansıyabileceği bilinmelidir. Jeller satışı yapılan yerlerde bir takım kimyasal ürün ile beraber satılabildiğinden bu ürünlerin diş hekimi tavsiyesi üzerine alınması ve yine hekimin gözlemi altında kullanılması çok önemlidir.

FOTOTERMAL BEYAZLATMA

Bu yöntem de ise yine özel olarak kullanılan beyazlaştırıcı jelden bir kısım kullanılır. Bu yöntem kimyasal diş beyazlatma yönteminden farklı olarak daha yüksek enerji sağlayan led ışınlarla yapılmaktadır. Bu yöntem de yine kullanım aşamasında veya sonrasında oluşacak yan etkilere karşı diş hekimi kontrolün de uygulanması önerilir.

FOTOKİMYASAL BEYAZLATMA

Fotokimyasal yönteminde ise daha önceki yöntemlerde ki gibi kullanılan jel mavi ışın yayan UVlamba veya yeşil bir ışık olan KTP lazeri ile beraber kullanılmaktadır. Bu yöntem de diğer iki yöntemden farklı olarak kullanılan ışığın beyazlatıcı etkisi olmasıdır. Fotokimyasal diş beyazlatma, kimyasal ve fototermalya kıyasla dişler üzerinde daha derin temizlik ve beyazlık etkisi gösterir. Bu yöntem sırasında kullanılan UV ışınlarına dikkatli bir şekilde müdahale edilmelidir çünkü bu ışın ağızda çeşitli yara ve yanıklara sebep olabilmektedir. KP ışını ile yapılan beyazlatma yöntemin de ise oluşan risk daha azdır ve kullanılan ışınların hastanın diş minesine zararlı bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Bu tedavi yönteminde de yine beyazlatma işlemi doktor kontrolü altında yapılmalıdır.